Promocja! Mały Geniusz - dinozaur Velociraptor :: 46,00 zł ::.
Wybierz kategorię
Producent
Poker
Poker - gra karciana, rozgrywana talią składającą się z 52 kart, której celem jest wygranie pieniędzy od pozostałych uczestników, dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. Ilość graczy przy jednym stole ograniczona jest jedynie ilością kart w talii (jednak nie mniej niż dwóch); w praktyce nie gra się więcej niż w dziesięć osób.

Ogólne zasady gry

W niektórych odmianach pokera, aby otrzymać karty należy uiścić stawkę wejściową (ante). W innych, jak w Texas Hold'em, obowiązek stawiania w ciemno ma dwóch kolejnych graczy po rozdającym (ang. dealer)

Uczestnicy gry otrzymują karty (w różnej ilości, w zależności od rodzaju gry) i ich zadaniem jest skompletowanie jak najsilniejszego układu. Po każdym rozdaniu kart, gracze licytują wedle wartości swoich kart, mogą także blefować.

Gracze mają do dyspozycji pięć różnych zagrań:

  • pas (ang. fold) - rezygnacja z dalszej gry; gracz traci wszystkie swoje żetony, które postawił do tego momentu
  • czekanie (ang. check) - jeśli żaden z poprzednich uczestników gry nie podbił stawki, gracze mogą czekać, czyli nie wnosić nic do puli
  • sprawdzenie (ang. call) - jest to wyrównanie do kwoty postawionej przez innych graczy, co oznacza dalszy udział w grze
  • postawienie (ang. bet) - jest to pierwsze postawienie zakładu w określonej rundzie
  • podbicie (ang. raise) - jest to przebicie zakładu postawionego przez poprzedniego gracza (ponowne podbicie w danej rundzie to re-raise)

Dodatkowo możliwe jest zagranie All-in - co oznacza, iż grający kładzie do puli wszystkie żetony które ma.

Istnieją różne rodzaje gry, w których ustalone są wysokości zakładów i podbić:

  • fixed limit - wartość zakładu jest stała - ustalona przed grą
  • pot limit - podbicie stawki może mieć maksymalną wartość równą temu, co przed podbiciem znajdowało się w puli
  • no limit - zagrania nie są ograniczone żadnymi limitami

Zwycięzcą gry jest osoba, która ma najwyższy układ kart, gdy na końcu dochodzi do ich wyłożenia lub gracz, który pozostał jako jedyny w danej partii.

Starszeństwo układów kart

Układy w pokerze poczynając od najstarszego (najmocniejszego)
Układ Nazwa angielska Opis
Poker królewski Royal flush Dziesiątka, Walet, Dama, Król i As w jednym kolorze.
Poker Straight flush Strit w kolorze.
Kareta Four of a kind Cztery karty o tej samej wartości, np. AAAA2.
Ful (lub full) Full house Trzy karty o takiej samej wartości i dwie karty o innej takiej samej wartości (trójka i para). Jeśli wystąpi więcej niż jeden ful, wygrywa układ z wyższymi kartami tworzącymi trójkę - np. KKK22 wygrywa z QQQAA.
Kolor Flush Pięć kart w tym samym kolorze. Jeśli wystąpi więcej niż jeden kolor, wygrywa układ z wyższą kartą.
Strit Straight Pięć kart ułożonych po kolei np. 98765. As może być zarówno kartą wysoką jak i niską tworząc np. układy: AKQJ10 lub 5432A. Strity typu 32AKQ nie są dozwolone.
Trójka Three of a kind Trzy karty tej samej wartości.
Dwie pary Two pair Jeśli dwóch graczy ma po dwie pary, wygrywa ten, który ma najwyższą parę. Jeśli oboje mają taką samą wysoką parę wygrywa ten, który ma wyższą drugą parę. Jeśli oboje mają po dwie takie same pary, wygrywa ten, który ma wyższą piątą kartę (tzw. kicker).
Para One pair Dwie karty o takiej samej wartości. Jeśli dwóch graczy ma taką samą parę, wygrywa ten, który ma wyższe pozostałe karty.
Wysoka karta High card Każdy układ kart, który nie kwalifikuje się do powyższych układów.


Odmiany pokera

  • Texax Hold'em
  • Omaha (poker)
  • Omaha High-Low
  • Poker siedmiokartowy otwarty
  • Poker pięciokartowy dobierany


Texas Hold'em

Texas Hold'em jest najpopularniejszą obecnie odmianą pokera na świecie. W rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 10 graczy, używa się pełnej talii 52 kart.

Zasady gry 

Jeden z graczy jest rozdającym (dealer), dwóch graczy siedzących po jego lewej stronie wkłada do puli wymuszone stawki w ciemno - tzw. ślepe. Pierwszy gracz na lewo od rozdającego wkłada małą ślepą (small blind), a drugi dużą ślepą (big blind). Najczęściej duża stawka jest dwa razy większa od małej, choć niekiedy są one równe. Następnie każdemu z graczy rozdaje się po dwie zakryte karty (ang. pocket cards lub hole cards), począwszy od pierwszego gracza na lewo od rozdającego zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Karty te mogą widzieć tylko ich "właściciele". Następuje po tym pierwsza runda licytacji zaczynając od pierwszego gracza po lewej stronie od dużej ślepej. Gracze mają trzy możliwości, mogą:

  • spasować karty
  • sprawdzić (do gry włożyć do puli równowartość dużej ślepej, jeżeli nikt wcześniej nie podbił)
  • podbić

Dodatkowo gracz na dużej ślepej może czekać, jeżeli nikt przed nim nie podbił, ponieważ włożył on już do puli równowartość najwyższego zakładu.


Po tej rundzie licytacji, kiedy wszyscy włożyli taką samą ilość pieniędzy do puli (lub spasowali) na stół wykładany jest flop. Są to trzy karty wspólne (ang. community cards), których może użyć każdy z graczy. Następuje druga runda licytacji począwszy od pierwszego gracza na lewo od rozdającego. Jak poprzednio każdy gracz może czekać (jeżeli nikt wcześniej nie podbił), podbić/przebić lub sprawdzić (jeżeli ktoś podbił przed nim). Kiedy wszyscy aktywni gracze włożą taką samą ilość pieniędzy do puli na stół, wykładana jest czwarta karta - turn. Analogicznie rozpoczyna się kolejna runda licytacji, po której ostatnia, piąta karta (river) wykładana jest na stół. Rozpoczyna się ostatnia już runda licytacji, po której następuje wyłożenie kart. Gracze mogą użyć dowolnych 5 kart z 7 dostępnych (5 kart wspólnych i 2 karty własne), aby ułożyć najlepszy układ.


Pokazywanie kart rozpoczyna się od pierwszego gracza na lewo od rozdającego, jeżeli nikt nie podbił w ostatniej rundzie licytacji lub od podbijającego jeżeli został sprawdzony. Karty pokazuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najlepszy pięciokartowy układ wygrywa i zabiera pulę. Jeżeli został pokazany wygrywający układ to następne osoby nie mają obowiązku pokazywania swoich kart.

Kolejność licytacji i struktura ślepych zakładów zmienia się, gdy w grze pozostaje dwóch graczy (ang. heads up). Mała w ciemno przypada wtedy rozdającemu (dealerowi), natomiast duża w ciemno drugiemu graczowi. Ostatnia karta rozdawana jest dealerowi, jednak to on rozpoczyna licytację przed flopem. Po flopie dealer zagrywa jako ostatni już do końca rozdania.

Rodzaje gry

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje Hold'ema w zależności od limitów i struktury podbić w grze:

  • Limit (lub Fixed Limit) - gracze mogą podbijać o z góry ustaloną stawkę i są ograniczeni ilością podbić w jednej rundzie licytacji.
  • Pot Limit - gracze mogą podbijać maksymalnie o tyle ile aktualnie znajduje się w puli, nie ma ograniczenia co do ilości podbić podczas jednej rundy licytacji.
  • No Limit - gracze mogą podbijać o wszystkie swoje pieniądze, nie ma tu górnego limitu podbicia, ani ograniczenia co do ilości podbić podczas jednej rundy licytacji.

Poker pięciokartowy dobierany

Wariant pokera, w którym:
  • gracze otrzymują po pięć kart z pełnej talii bez dżokerów (52 karty), lub talii składającej się z 24 kart (od 9).
  • Następnie pozbywają się niepotrzebnych kart (lecz nie więcej niż 4) ze swoich pięciu, można także pozostawić wszystkie karty w ręce.
  • Później dobiera z talii tyle kart, aby miał ich pięć.

Wygrywa ten gracz, który ma ważniejsze karty wg starszeństwa układów. Można także grać w pokera na pieniądze, ustalając stawki po każdym z wykonanych ruchów.



(źródło: wikipedia, licencja: GNU FDL, autorzy)

Nowości, promocje i zapowiedzi gier na Twoją skrzynkę pocztową:

Informacje